KEMET C1206S124K5RACTU
C1206S124K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206S124K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206S124K5RACTU.pdf
Availability of C1206S124K5RACTU
QUANTITY
C1206S124K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206S124K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206S124K5RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206S124K5RACTU
Related LinksC1206S12, C1206S124K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206S124K5RACTU Details Description
Related parts for C1206S124K5RACTU
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 144VWM 243.6VC P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3600K 2SMD datasheet.pdf
SL 5.08/05/180B 3.2 SN BL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM datasheet.pdf