KEMET C1206T470J5GCLTU
C1206T470J5GCLTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206T470J5GCLTU
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206T470J5GCLTU.pdf
Availability of C1206T470J5GCLTU
QUANTITY
C1206T470J5GCLTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206T470J5GCLTU
Internal Part NumberEIS-C1206T470J5GCLTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206T470J5GCLTU
Related LinksC1206T47, C1206T470J5GCLTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206T470J5GCLTU Details Description
Related parts for C1206T470J5GCLTU
IC SWITCH SPDT 6-TSON datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 200MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.46V 500MW SOD80 datasheet.pdf