KEMET C1206X333M5RACTU
C1206X333M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206X333M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206X333M5RACTU.pdf
Availability of C1206X333M5RACTU
QUANTITY
C1206X333M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206X333M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206X333M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206X333M5RACTU
Related LinksC1206X33, C1206X333M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206X333M5RACTU Details Description
Related parts for C1206X333M5RACTU
CONN RECPT IDT 20POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RBBR 12BTN LO PRO datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR DC 120A 32V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EXTEND 72POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf