KEMET C1206X822JAGACAUTO
C1206X822JAGACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1206X822JAGACAUTO
Brief Description
CAP CER 8200PF 250V NP0 1206
Datasheet Download
C1206X822JAGACAUTO.pdf
Availability of C1206X822JAGACAUTO
QUANTITY
C1206X822JAGACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206X822JAGACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1206X822JAGACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206X822JAGACAUTO
Related LinksC1206X822, C1206X822JAGACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1206X822JAGACAUTO Details Description
Related parts for C1206X822JAGACAUTO
WASHER FLAT #2 FIBRE datasheet.pdf
IC MOD PHONE LINE HALF 1.07" PCB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DEV KIT FOR C8051F38X datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 33.2VC SMCJ datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 125VAC 2SMD datasheet.pdf
TERM SPLICE 1" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf