KEMET C1206Y473K1RACTU
C1206Y473K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206Y473K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206Y473K1RACTU.pdf
Availability of C1206Y473K1RACTU
QUANTITY
C1206Y473K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206Y473K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206Y473K1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFF-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206Y473K1RACTU
Related LinksC1206Y47, C1206Y473K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206Y473K1RACTU Details Description
Related parts for C1206Y473K1RACTU
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FGR31 24VDC 3NO+1NC W/COIL SUP datasheet.pdf