KEMET C1210C101JGRACTU
C1210C101JGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C101JGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C101JGRACTU.pdf
Availability of C1210C101JGRACTU
QUANTITY
C1210C101JGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C101JGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C101JGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C101JGRACTU
Related LinksC1210C10, C1210C101JGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C101JGRACTU Details Description
Related parts for C1210C101JGRACTU
TRANS PNP 50V 0.1A SC59 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 16-VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 DUAL ESD 16SOIC datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf