Vicor Corporation V28B36M150BL
V28B36M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V28B36M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V28B36M150BL.pdf
Availability of V28B36M150BL
QUANTITY
V28B36M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B36M150BL
Internal Part NumberEIS-V28B36M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B36M150BL
Related LinksV28B36, V28B36M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B36M150BL Details Description
Related parts for V28B36M150BL
CONN HOUSING 22POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf