Winbond Electronics Corp. W25Q16DVZPIG TR
W25Q16DVZPIG TR picture photo
Mfg. Part Number
W25Q16DVZPIG TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8WSON
Datasheet Download
W25Q16DVZPIG TR.pdf
Availability of W25Q16DVZPIG TR
QUANTITY
W25Q16DVZPIG TR Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q16DVZPIG TR
Internal Part NumberEIS-W25Q16DVZPIG TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSpiFlash®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q16DVZPIG TR
Related LinksW25Q16D, W25Q16DVZPIG TR Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q16DVZPIG TR Details Description
Related parts for W25Q16DVZPIG TR
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 2POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 60MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf