KEMET C1210C102JGRACTU
C1210C102JGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C102JGRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C102JGRACTU.pdf
Availability of C1210C102JGRACTU
QUANTITY
C1210C102JGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C102JGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C102JGRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C102JGRACTU
Related LinksC1210C10, C1210C102JGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C102JGRACTU Details Description
Related parts for C1210C102JGRACTU
IC COMPARATOR LV LOW PWR 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS WALL MT PINS datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf