KEMET C1210C104KCRACTU
C1210C104KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C104KCRACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C104KCRACTU.pdf
Availability of C1210C104KCRACTU
QUANTITY
C1210C104KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C104KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C104KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C104KCRACTU
Related LinksC1210C10, C1210C104KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C104KCRACTU Details Description
Related parts for C1210C104KCRACTU
LABEL S LAM TED WH 2.00 X 1.50" datasheet.pdf
MOD PWR 2A MED FILTER 2PL QC PNL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf