KEMET C1210C105K3NACTU
C1210C105K3NACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C105K3NACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X8L 1210
Datasheet Download
C1210C105K3NACTU.pdf
Availability of C1210C105K3NACTU
QUANTITY
C1210C105K3NACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C105K3NACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C105K3NACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C105K3NACTU
Related LinksC1210C10, C1210C105K3NACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C105K3NACTU Details Description
Related parts for C1210C105K3NACTU
RES SMD 39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 970NH SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PHONE 2' BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CRIMP W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf