KEMET C1210C105K5RACTU
C1210C105K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C105K5RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C105K5RACTU.pdf
Availability of C1210C105K5RACTU
QUANTITY
C1210C105K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C105K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C105K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C105K5RACTU
Related LinksC1210C10, C1210C105K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C105K5RACTU Details Description
Related parts for C1210C105K5RACTU
IC MIXR 400MHZ-2.5GHZ UP SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 3DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 475MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
EX3 DEBURRING WHEEL 6" 9S FIN datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 198MA 5.1 OHM datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf