KEMET C1210C105M5VACTU
C1210C105M5VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C105M5VACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 1210
Datasheet Download
C1210C105M5VACTU.pdf
Availability of C1210C105M5VACTU
QUANTITY
C1210C105M5VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C105M5VACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C105M5VACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C105M5VACTU
Related LinksC1210C10, C1210C105M5VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C105M5VACTU Details Description
Related parts for C1210C105M5VACTU
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 180SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18 AWG SLVR datasheet.pdf