KEMET C1210C106K6PAC7800
C1210C106K6PAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C106K6PAC7800
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 35V X5R 1210
Datasheet Download
C1210C106K6PAC7800.pdf
Availability of C1210C106K6PAC7800
QUANTITY
C1210C106K6PAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C106K6PAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210C106K6PAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C106K6PAC7800
Related LinksC1210C106, C1210C106K6PAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C106K6PAC7800 Details Description
Related parts for C1210C106K6PAC7800
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 580MA 740 MOHM datasheet.pdf