KEMET C1210C106M5R2C7186
C1210C106M5R2C7186 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C106M5R2C7186
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R SMD
Datasheet Download
C1210C106M5R2C7186.pdf
Availability of C1210C106M5R2C7186
QUANTITY
C1210C106M5R2C7186 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C106M5R2C7186
Internal Part NumberEIS-C1210C106M5R2C7186
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.248" (6.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C106M5R2C7186
Related LinksC1210C106, C1210C106M5R2C7186 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C106M5R2C7186 Details Description
Related parts for C1210C106M5R2C7186
FIXED IND 620UH 160MA 15 OHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO92 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 40POS .100 R/A AU datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A I2PAK datasheet.pdf
CABLE TIE MNT RIVET/SCREW 3/16" datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 70MM datasheet.pdf