TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B100KE
CPF0603B100KE picture photo
Mfg. Part Number
CPF0603B100KE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CPF0603B100KE.pdf
Availability of CPF0603B100KE
QUANTITY
CPF0603B100KE Order Process
Ship out your order
Specifications of CPF0603B100KE
Internal Part NumberEIS-CPF0603B100KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information6-1614882-8 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCPF, Neohm
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPF0603B100KE
Related LinksCPF060, CPF0603B100KE Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
CPF0603B100KE Details Description
Related parts for CPF0603B100KE
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf