KEMET C1210C152J5GACTU
C1210C152J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C152J5GACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C152J5GACTU.pdf
Availability of C1210C152J5GACTU
QUANTITY
C1210C152J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C152J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C152J5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C152J5GACTU
Related LinksC1210C15, C1210C152J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C152J5GACTU Details Description
Related parts for C1210C152J5GACTU
FUSE GLASS 1A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY 10POS STR WASHABLE 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO35 datasheet.pdf