KEMET C1210C223KARACTU
C1210C223KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C223KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C223KARACTU.pdf
Availability of C1210C223KARACTU
QUANTITY
C1210C223KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C223KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C223KARACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C223KARACTU
Related LinksC1210C22, C1210C223KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C223KARACTU Details Description
Related parts for C1210C223KARACTU
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC EMB CLOCK GENERATOR 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf