KEMET C1210C225K1RACTU
C1210C225K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C225K1RACTU
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C225K1RACTU.pdf
Availability of C1210C225K1RACTU
QUANTITY
C1210C225K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C225K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C225K1RACTU
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C225K1RACTU
Related LinksC1210C22, C1210C225K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C225K1RACTU Details Description
Related parts for C1210C225K1RACTU
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
2X1 MAG45 GIGABIT S8G56 W/ LED datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 2LVL GN/YLW DIFF datasheet.pdf