KEMET C1210C472J5GACTU
C1210C472J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C472J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C472J5GACTU.pdf
Availability of C1210C472J5GACTU
QUANTITY
C1210C472J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C472J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C472J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C472J5GACTU
Related LinksC1210C47, C1210C472J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C472J5GACTU Details Description
Related parts for C1210C472J5GACTU
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC ENERGY HARVESTING PSU 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
DC REACTOR 11 KW 400V datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 600MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
MINI50 RAHDR SMT 4CKT BRN POL C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
350 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf