KEMET C1210C473J2GACAUTO
C1210C473J2GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1210C473J2GACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.047UF 200V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C473J2GACAUTO.pdf
Availability of C1210C473J2GACAUTO
QUANTITY
C1210C473J2GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C473J2GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1210C473J2GACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.081" (2.05mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C473J2GACAUTO
Related LinksC1210C473, C1210C473J2GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1210C473J2GACAUTO Details Description
Related parts for C1210C473J2GACAUTO
IC DAC MULTIPLYING 8BIT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 1MM 18POS datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CRIMP TERM HSG KK 5.08MM 9POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA ESV datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf