KEMET C1210C473M1RACTU
C1210C473M1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C473M1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C473M1RACTU.pdf
Availability of C1210C473M1RACTU
QUANTITY
C1210C473M1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C473M1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C473M1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C473M1RACTU
Related LinksC1210C47, C1210C473M1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C473M1RACTU Details Description
Related parts for C1210C473M1RACTU
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.87M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TOOL ASSY CHAMP-LATCH .050/.085 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 74.175MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf