KEMET C1210C475K3NACTU
C1210C475K3NACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C475K3NACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X8L 1210
Datasheet Download
C1210C475K3NACTU.pdf
Availability of C1210C475K3NACTU
QUANTITY
C1210C475K3NACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C475K3NACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C475K3NACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C475K3NACTU
Related LinksC1210C47, C1210C475K3NACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C475K3NACTU Details Description
Related parts for C1210C475K3NACTU
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X48 datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
10 PK GATOR CLIP INSUL RED datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM SMD datasheet.pdf