Honeywell Sensing and Productivity Solutions NSCSANN010NGUNV
NSCSANN010NGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NSCSANN010NGUNV
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
NSCSANN010NGUNV.pdf
Availability of NSCSANN010NGUNV
QUANTITY
NSCSANN010NGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NSCSANN010NGUNV
Internal Part NumberEIS-NSCSANN010NGUNV
SeriesTruStability® NSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure0.36 PSI (2.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 39.5 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply2.7 V ~ 6.5 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure12.46 PSI (84.72 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Side Port
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSCSANN010NGUNV
NSCSANN010NGUNV Details Description
Related parts for NSCSANN010NGUNV
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 8A 5.0VDC SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POLE datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf