KEMET C1210C475M1R2C7186
C1210C475M1R2C7186 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C475M1R2C7186
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
C1210C475M1R2C7186.pdf
Availability of C1210C475M1R2C7186
QUANTITY
C1210C475M1R2C7186 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C475M1R2C7186
Internal Part NumberEIS-C1210C475M1R2C7186
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.138" L x 0.091" W (3.50mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.248" (6.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C475M1R2C7186
Related LinksC1210C475, C1210C475M1R2C7186 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C475M1R2C7186 Details Description
Related parts for C1210C475M1R2C7186
ICL 10 OHM 20% 2A 8.5MM datasheet.pdf
BACKPLANE VME J1/J2 5-SLOT MONO datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .375" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf