KEMET C1210C475M4PACTU
C1210C475M4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C475M4PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
C1210C475M4PACTU.pdf
Availability of C1210C475M4PACTU
QUANTITY
C1210C475M4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C475M4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C475M4PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C475M4PACTU
Related LinksC1210C47, C1210C475M4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C475M4PACTU Details Description
Related parts for C1210C475M4PACTU
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 20POS datasheet.pdf
CBL ASSY NMALE - UFL RG178 8" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.51A 63 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM CC 12VDC datasheet.pdf