Vishay/Dale IMC1210ER270J
IMC1210ER270J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER270J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210ER270J.pdf
Availability of IMC1210ER270J
QUANTITY
IMC1210ER270J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER270J
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER270J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating122mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER270J
Related LinksIMC121, IMC1210ER270J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER270J Details Description
Related parts for IMC1210ER270J
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 250V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 320MA 2.2 OHM datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 15W CLASS D 24TSSOP datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 50A MOTOR START datasheet.pdf