KEMET C1210C682MDRACTU
C1210C682MDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C682MDRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C682MDRACTU.pdf
Availability of C1210C682MDRACTU
QUANTITY
C1210C682MDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C682MDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C682MDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C682MDRACTU
Related LinksC1210C68, C1210C682MDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C682MDRACTU Details Description
Related parts for C1210C682MDRACTU
TVS DIODE 140VWM TO220 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 50MHZ 150MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 500A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 235MA 5.07 OHM TH datasheet.pdf