KEMET C1210C682MDRACTU
C1210C682MDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C682MDRACTU
Brief Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C682MDRACTU.pdf
Availability of C1210C682MDRACTU
QUANTITY
C1210C682MDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C682MDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C682MDRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C682MDRACTU
Related LinksC1210C68, C1210C682MDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C682MDRACTU Details Description
Related parts for C1210C682MDRACTU
IC DAC 12BIT MULT CMOS 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.04KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM datasheet.pdf