KEMET C1210C683KARACTU
C1210C683KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C683KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C683KARACTU.pdf
Availability of C1210C683KARACTU
QUANTITY
C1210C683KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C683KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C683KARACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C683KARACTU
Related LinksC1210C68, C1210C683KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C683KARACTU Details Description
Related parts for C1210C683KARACTU
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 2CKT .125 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 574NM 50MA TO-18 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 300V SLATE 100' datasheet.pdf
DSUB MALE LEVER LOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf