KEMET C1210C823K5RACTU
C1210C823K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C823K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C823K5RACTU.pdf
Availability of C1210C823K5RACTU
QUANTITY
C1210C823K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C823K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C823K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C823K5RACTU
Related LinksC1210C82, C1210C823K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C823K5RACTU Details Description
Related parts for C1210C823K5RACTU
IC DAC 10BIT 1.2GSPS 160-CSPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC P600 datasheet.pdf
RES 6.3 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 6PVH 8COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf