KEMET C1210C823K5RACTU
C1210C823K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C823K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C823K5RACTU.pdf
Availability of C1210C823K5RACTU
QUANTITY
C1210C823K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C823K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C823K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C823K5RACTU
Related LinksC1210C82, C1210C823K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C823K5RACTU Details Description
Related parts for C1210C823K5RACTU
POT 50K OHM THUMBWHEEL AUDIO datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
FOUR-WAY LO-VOLT WORKSTATION datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 70MM D 38.7 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf