KEMET C1210F104K5RACTU
C1210F104K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210F104K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210F104K5RACTU.pdf
Availability of C1210F104K5RACTU
QUANTITY
C1210F104K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210F104K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210F104K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210F104K5RACTU
Related LinksC1210F10, C1210F104K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210F104K5RACTU Details Description
Related parts for C1210F104K5RACTU
VARISTOR 243V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 6A PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE LED 5X20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X40 BLUE-WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf