KEMET C1210R105K5RAC7800
C1210R105K5RAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210R105K5RAC7800
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210R105K5RAC7800.pdf
Availability of C1210R105K5RAC7800
QUANTITY
C1210R105K5RAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210R105K5RAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210R105K5RAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Temperature X7R Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210R105K5RAC7800
Related LinksC1210R105, C1210R105K5RAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210R105K5RAC7800 Details Description
Related parts for C1210R105K5RAC7800
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PNEUM LOGIC AND ELEMENT PLUG-IN datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf