KEMET C1210T334K1RALTU
C1210T334K1RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210T334K1RALTU
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210T334K1RALTU.pdf
Availability of C1210T334K1RALTU
QUANTITY
C1210T334K1RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210T334K1RALTU
Internal Part NumberEIS-C1210T334K1RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)