KEMET C1210X334K5RACTU
C1210X334K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210X334K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210X334K5RACTU.pdf
Availability of C1210X334K5RACTU
QUANTITY
C1210X334K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210X334K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210X334K5RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210X334K5RACTU
Related LinksC1210X33, C1210X334K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210X334K5RACTU Details Description
Related parts for C1210X334K5RACTU
RES 210K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH GATE DRVR 16SSOP datasheet.pdf
FUSE 1.25A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf