KEMET C1210X473KCRACTU
C1210X473KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210X473KCRACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210X473KCRACTU.pdf
Availability of C1210X473KCRACTU
QUANTITY
C1210X473KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210X473KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210X473KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV FT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210X473KCRACTU
Related LinksC1210X47, C1210X473KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210X473KCRACTU Details Description
Related parts for C1210X473KCRACTU
RES SMD 8.06 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 25PO datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf