KEMET C1210X474K5RACTU
C1210X474K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210X474K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210X474K5RACTU.pdf
Availability of C1210X474K5RACTU
QUANTITY
C1210X474K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210X474K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210X474K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210X474K5RACTU
Related LinksC1210X47, C1210X474K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210X474K5RACTU Details Description
Related parts for C1210X474K5RACTU
SWITCH 7 POS DIP EXTENDED UNSLD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN JACKSCREW FFC TURNABLE datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf