Microchip Technology PIC24FJ64GB108T-I/PT
PIC24FJ64GB108T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB108T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GB108T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GB108T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ64GB108T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB108T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB108T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O65
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB108T-I/PT
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GB108T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB108T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB108T-I/PT
JUMPER-H9992TR/A3047B/X 10" datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 195MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FEP HI VOLT #26 20KV 100 FT GN datasheet.pdf
OSC MEMS 40.608MHZ CMOS SMD datasheet.pdf