AVX Corporation 0201YA150GAT2A
0201YA150GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA150GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA150GAT2A.pdf
Availability of 0201YA150GAT2A
QUANTITY
0201YA150GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA150GAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA150GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA150GAT2A
Related Links0201YA1, 0201YA150GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA150GAT2A Details Description
Related parts for 0201YA150GAT2A
IC TXRX MULT PT RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 240VAC AC-IN ZERO-X datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 36POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO216 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf