General Cable C1358.30.10
C1358.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
C1358.30.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 1000'
Datasheet Download
C1358.30.10.pdf
Availability of C1358.30.10
QUANTITY
C1358.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1358.30.10
Internal Part NumberEIS-C1358.30.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio/Visual and Broadcast Cables
Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeSpeaker
Number of Conductors2
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand26/30
Conductor MaterialCopper, Bare; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.210" (5.33mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage120V
Operating Temperature-
UsageAudio-Video, Home
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.020" (0.51mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1358.30.10
Related LinksC1358, C1358.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
C1358.30.10 Details Description
Related parts for C1358.30.10
SWITCH KEY RECT 3-POS DPDT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 75-264VAC 15A datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IDC 20AWG .156 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf