TDK Corporation C1608C0G1H101G080AA
C1608C0G1H101G080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H101G080AA
Brief Description
CAP CER 100PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H101G080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H101G080AA
QUANTITY
C1608C0G1H101G080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H101G080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H101G080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H101G080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H101G080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H101G080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H101G080AA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 18-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO204AC datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 400A 3TOWER datasheet.pdf
VARISTOR 612V 20KA ENCASED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 200A datasheet.pdf