TDK Corporation C1608C0G1H122J/10
C1608C0G1H122J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H122J/10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H122J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H122J/10
QUANTITY
C1608C0G1H122J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H122J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H122J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H122J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H122J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H122J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H122J/10
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf