TDK Corporation C1608C0G1H150J/10
C1608C0G1H150J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H150J/10
Brief Description
CAP CER 15PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H150J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H150J/10
QUANTITY
C1608C0G1H150J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H150J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H150J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H150J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H150J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H150J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H150J/10
CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 11 datasheet.pdf
SHORT PARTITION 29-7/16 X 13-1/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 14POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 25MHZ 6CLCC datasheet.pdf