TDK Corporation C1608C0G1H150J080AA
C1608C0G1H150J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H150J080AA
Brief Description
CAP CER 15PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H150J080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H150J080AA
QUANTITY
C1608C0G1H150J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H150J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H150J080AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H150J080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H150J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H150J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H150J080AA
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN DIN R+ MALE PF 128CKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC 214AB datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 4 10/5.08 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 10D 6C datasheet.pdf