TDK Corporation C1608C0G1H182K080AA
C1608C0G1H182K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H182K080AA
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H182K080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H182K080AA
QUANTITY
C1608C0G1H182K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H182K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H182K080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H182K080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H182K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H182K080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H182K080AA
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
IC TXRX E1 QUAD 100-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1600V E2-PACK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
05P CST100 SHRD HDR ASSY R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126.1VC AXIAL datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf