TDK Corporation C1608C0G1H1R8C
C1608C0G1H1R8C picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H1R8C
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H1R8C.pdf
Availability of C1608C0G1H1R8C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H1R8C Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H1R8C
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H1R8C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H1R8C
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H1R8C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H1R8C Details Description
Related parts for C1608C0G1H1R8C
IC MULTIPLEXER 2:1 ECL 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC PROM SER 5000 C-TEMP 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf