TDK Corporation C1608C0G1H271K080AA
C1608C0G1H271K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H271K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H271K080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H271K080AA
QUANTITY
C1608C0G1H271K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H271K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H271K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H271K080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H271K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H271K080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H271K080AA
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
SINGLE-LEVEL 3MM T1 RED datasheet.pdf