TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23B21H-LC
MS27468T23B21H-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B21H-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
MS27468T23B21H-LC.pdf
Availability of MS27468T23B21H-LC
QUANTITY
MS27468T23B21H-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B21H-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B21H-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B21H-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T23B21H-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23B21H-LC Details Description
Related parts for MS27468T23B21H-LC
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 40LLP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 5-HRP datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 100C P 18" RBW JACKP NI datasheet.pdf
HANDHELD BARCODE SCNR USB I/F datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf