TDK Corporation C1608C0G1H4R7C
C1608C0G1H4R7C picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H4R7C
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H4R7C.pdf
Availability of C1608C0G1H4R7C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H4R7C Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H4R7C
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H4R7C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H4R7C
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H4R7C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H4R7C Details Description
Related parts for C1608C0G1H4R7C
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14DIP datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TRM 900 TT MASTER DEV SYSTEM AMP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.9A 40 MOHM SMD datasheet.pdf